გაკვეთილის გეგმები


1. ი. ჭავჭავაძის „რა გითხრათ? რით გაგახაროთ?“
მთავარი თემა
ი. ჭავჭავაძის „რა გითხრათ? რით გაგახაროთ?“
მნიშვნელობა/აქტუალობა
თანამედროვეობასთან კავშირი
მიზნები და შედეგები
ქართ. VII. 7. მოსწავლეს შეუძლია  სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება, მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა.
                             
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         გამოაქვს დასკვნები მთლიანი ტექსტის ან მისი მონაკვეთის საფუძველზე;
ქართ. VII. 14. მოსწავლეს შეუძლია  წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ეფექტური ორგანიზებისათვის.  
                             
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ადგენს ტექსტის გეგმას;
·         წერს ტექსტის პირველ ვარიანტს;
·         გადაამუშავებს და გადაათეთრებს ნაწერს, ყურადღებას ამახვილებს როგორც შინაარსზე, ისე სტილის ელემენტებზე;
·         დაამუშავებს საბოლოო რედაქციას დამოუკიდებლად ან სხვების (თანაკლასელის, მასწავლებლის) დახმარებით; ასწორებს პუნქტუაციურ, სტილისტურ და ორთოგრაფიულ შეცდომებს;

წინასწარი ცოდნა
პუბლიცისტიკის რაობა, ილია და საქართველო
შეფასების საგანი და პროცედურები
ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა; წერითი დავალება; თან ახლავს შეფასების რუბრიკა
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ქართული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელო-VII კლასი; კალმები, ფურცლები, პროექტორი, ლეპტოპი
გაკვეთილის მსვლელობა
  1.         საორგანიზაციო საკითხები (2წთ.)
  2.         გონებრივი იერიში: გავიხსენოთ, რა მდგომარეობაა მე-19 ს-ის საქართველოში? რა აწუხებდა ყველაზე მეტად ილიას? რა არის პუბლიცისტიკა? მისი დამახასიათებელი ნიშნები; რომელ პუბლიცისტურ წერილს ვიცნობთ?  (4 წთ.)
  3.         მე-19 ს-ის საქართველოს მოკლე მიმოხილვა (მინი ლექცია-პრეზენტაცია) 5 წთ;
  4.         ილიას წერილის გაცნობა კითხვა-პასუხის მეთოდით (მოსწავლეები კითხულობენ ერთ აბზაცს, სვამენ კითხვებს და პასუხობენ. ამ მეთოდით გავეცნობით ტექსტს; 10 წთ.)
  5.         ღია და დახურული კითხვების დასმით წაკითხულის გააზრების შემოწმება; 5წთ.)
  6.         ეძლევათ დავალება ჯგუფებში: თანამედროვე ცხოვრების აქტუალური თემა აირჩიონ მასწავლებელთან შეთანხმებით და შეეცადონ, პუბლიცისტური წერილის შექმნისათვის ჩამოწერონ გეგმა და დაწერონ ტექსტის პირველი ვარიანტი (12 წთ.)
  7.         პრეზენტაცია; ვაფასებთ თითოეული ჯგუფის ნაშრომს (5წთ.)
  8.         საშინაო დავალება: თითოეული ჯგუფის თითოეულმა წევრმა დაწეროს სახლში თავიანთი ჯგუფის მიერ არჩეული თემა (2 წთ.)

დიფერენცირებული სწავლება




2. ნ. ბარათაშვილის „ბედი ქართლისა“

შეფასების რუბრიკა;

ჯგუფური სამუშაო








No comments:

Post a Comment